W maju w Belgii odbyła się kolejna edycja World Beard & Moustache Championships. Jednym z obserwatorów był Jarek Bieszke, z którym udało nam się porozmawiać na temat tej imprezy. 

sklep zbira

1. Dotarły mnie słuchy, że byłeś na Mistrzostwach Świata Brody i Wąsów w Belgii. Startowałeś czy byłeś tylko podziwiać?

Tak jest, byłem w Antwerpii w Belgii na #WBMC2019. Wpadłem na wydarzenie podziwiać najlepsze dotychczas nam znane brody świata oraz rozeznać się jak wygląda przebieg takiej imprezy, jak to wszystko się odbywa. Przede wszystkim jednak zamierzałem zobaczyć te wszystkie brody które znam z Instagrama, na którym obserwuję to środowisko od wielu lat.

2. Co Cię najbardziej zaskoczyło? Sposób modelowania brody, wąsów, kreacje, atmosfera, organizacja, a może coś zupełnie innego?

Generalnie nic mnie nie zaskoczyło poza tym faktem, że mogłem zobaczyć te wszystkie brody na żywo które obserwuję na instagramie od kilku lat i uznaję je za cele życiowe i motywację. Czasami niedowierzałem, że widzę tych wszystkich ludzi w jednym miejscu, czy to był Lance Wooton, Lee Andrews, John Thompson, Nils Fugelsnes, Jonas Bergkvist, Patrick Quinn, Bryan Nelson, Gerry Spiller, Madison Rowley FabriBeard i pierdyliard innych ludzi. Czułem się jak dzieciak w Disneylandzie!

3. Jakie były konkretnie kategorie? Król Brody i Król Wąsów czy jeszcze jakieś inne?

Musimy sobie rozbić tu kategorie na 5 dużych oraz kilka małych.

Same wąsy mają 5 kategorii:

– natural

– english

– dali

– imperial

– hungarian

Freestyle:

– moustache

– partial beard 

– full beard

Partial beard:

– natural goatee

– chinese moustache

– muskeeter

– imperial partial beard

– sideburns natural

– alaskan whaler

I najlepsze kategorie na koniec  eventu, full beard:

– verdi

– garibaldi

– natural full beard max 30cm czyli odpowiednik króla krótkiej brody

– natural dull beard more than 30m czyli król długiej brody

– natural full beard with styled moustache

Na sam koniec jeszcze kategoria Best in show.

Były też kategorie dla kobiet:

– creative moustache

– reaistic moustache

– creative beard

– realistic brard

notka: jeżeli ktoś nie rozumie, jak na mistrzostwach świata brody i wąsów mogą kobiety startować to odsyłam do hasła “cosplay”.

4. Kto jest obecnie mistrzem świata w określonych kategoriach? Jak wyglądała punktacja, kto przyznawał punkty – jury czy widzowie? Orientujesz się, jakie były kryteria wyborów?

Pozwolę sobie przedstawić swoje kategorie które mi się podobały najbardziej. Tak zwany król długiej brody to obecnie fabribeard (pod takim pseudonimem znajdziecie go na Instragramie).

W kategorii naturalnej pełnej brody z wykręconym wąsem na podium weszli Andrew Kloss i zaraz za nim Lee Andrews, czyli moje top2 w tej kategorii.

W kategorii garibaldi wygrał Franz Pill, ale moim faworytem jest Denis Zen, cała ogólna prezencja zrobiła na mnie mega wrażenie.

Alaskan Whaler wygrał kategorię Luke Sumpter, ale szybko moim faworytem był Robert Mevec który zajął trzecie miejsce. Jednocześnie dziękuję Robertowi za to, że opowiedział powstaniu Alaskan Whaler beard!

W kategorii Sideburns natural to jak zwykle – Michael Wallage 

Freestyle full beard tutaj tytuł trafił do Niemiec, a konkretnie do Hansa Peter Weisa, jednak tutaj moim faworytem jest ktoś, kto ostatecznie zajął 2. miejsce – Aarne Bielefeldt. Zazwyczaj ma jedną stylizację i zawsze jak widzę na Instagramie jego konkursowe zdjęcia to nie sposób zatrzymać się na chwilę i popatrzeć, jak to jest dopracowane na maxa.

Po wszystkie wyniki odsyłam was tutaj: https://www.worldbeardchampionships.com/2019-results

Odpowiadając dalej na pytanie, jury w składzie 5 osób rozdawało każdemu uczestnikowi łącznie max 50pkt, natomiast jakie były kryteria wyborów to ciężko cokolwiek powiedzieć. Zakładając, że mamy jedne stałe kryteria dla naturalnej powyżej 30cm to równie dobrze może pojawiać się na każdym evencie Madison Rowley zgarniać tytuł i jechać na kolejny tytuł. Ciężko mi więc powiedzieć, jakie konkretnie są kryteria wyboru, bo tym razem wygrał w tej kategorii FabriBeard. I to pomimo dużo potężniejszych  konkurentów, ale mogę zgadywać, że wygrała ogólna prezencja osoby i broda troche ponad 30cm ale ładnie trzymana w ryzach. 

5. Byłeś na innych imprezach tego typu? Jeżeli tak – czym różnią się od siebie?

Nie byłem. 

6. Pogadałeś z którymś z uczestników? Dowiedziałeś się jakichś protipów, dzięki którym będziesz w stanie lepiej pielęgnować swoje futro?

Palców mi zabraknie z iloma osobami mogłem pogadać o wszystkim i niczym jednocześnie. W następny dzień po evencie widziałem się z gościem z którym szedłem na event i mówił, że byłem jak wyba w wodzie. Nie mogłem temu zaprzeczyć ☺ Latałem jak na pierwszym swoim pyrkonie od cosplayera do cosplayera po foto 😀

Nie pytam o protipy kto jak dba o brodę bo ile ludzi tyle opinii, jedni nakładają tony kosmetyków na brodę, drudzy śladowe. Podobne opinie często usłyszysz w Polsce. Gdy pytam, czym i jak zakręca wąsy to zazwyczaj słyszę, że dobry wosk plus usztywnianie lakierem do włosów, nic nowego.

7. Orientujesz się czy impreza odbywa się cyklicznie? Biorą w niej udział brodacze z Belgii, Europy czy z całego świata. Byli jacyś Polacy, którzy starali się o laur?

Impreza nie odbywa się cyklicznie i nie wiem, od czego to zależy. Biorą w niej udział ludzie z całego świata, dosłownie. Byłem zaskoczony jak doczytałem się, że startował jeden Polak z UK Wojciech Kruzel w kategorii Sideburns natural i zajął tam siódme miejsce!

Do wszelkich zdjęć z eventu zapraszam do siebie na instagram.com/jarek9933 tam znajdziecie kilka oznaczeń na zdjęciach.

https://www.worldbeardchampionships.com/

Facebook: Snorrenclub Antwerpen

instagram.com/john_thmpson_imagery

hasztag na instagramie #WBMC2019

Komentarze

Komentarze

sklep zbira
Categories: Broda

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *