Moda na tatuaże kwitnie. Salonów tatuaży mamy powoli więcej niż kościołów i aptek. Dlatego CBOS postanowił się przyjrzeć bliżej, kto w Polsce jest ich najczęstszym klientem.

sklep zbira

Dla wielu osób tatuaż robią sobie kryminaliści i margines społeczny. Ale czy badania ośrodka CBOS to potwierdziły? Nie koniecznie. Tatuaże w Polsce nosi już 8% społeczeństwa. Są bardziej popularne wśród mężczyzn niż kobiet. Najczęściej decydujemy się na krok pokolorowania swojego ciała w przedziale wiekowym 25-34 lat. Osoby w tym wieku stanowią aż 16% wszystkich wytatuowanych. Co interesujące, kolejną grupą nie są osoby młodsze, a starsze, bo w przedziale 35-44 lat. Dopiero na trzecim miejscu znaleźli się nastolatkowie 18-24. Wynik ten może napawać optymizmem.

Jak się okazuje, osoby z tatuażami najczęściej są niestety słabo wykształcone. Tylko 4% z badanych miało wykształcenie wyższe. Za to 10% z ankietowanych przyznało się do posiadania wykształcenia podstawowego i zawodowego.

Zastanawialiście się gdzie mieszkają wytatuowani? 10% zamieszkuje miasta od 20k do 100k mieszkańców, a tylko jeden procent mniej na co dzień zamieszkuje małe miejscowości do 20k mieszkańców.

Niesamowite, że aż 50% z pytanych, którzy nie posiadają tatuaży oznajmiło, że ich zdaniem sztuka ta oszpeca ciało. Zaledwie 30% oświadczyło, że tatuaże są ozdobą. Najbardziej negatywni do tatuaży są seniorzy, którzy ukończyli 65 rok życia. Oczywiście przychylne są osoby młodsze. Wyniki badania potwierdziły, że wraz ze wzrostem wieku, akceptacja tatuaży wśród społeczeństwa maleje. Wśród tych, którzy je mają panuje ogólne zadowolenie ze wzorów i wykonania tatuaży jakie posiadają. 78% w ankiecie zaznaczyło krzyżyk TAK przy pytaniu, czy jesteś zadowolony/a ze swojego tatuażu?

Jak się okazuje, wśród osób nie posiadających tatuażu zaledwie 15% oznajmiło, że chciałoby w przyszłości ozdobić swoje ciało malunkiem. Co ciekawe, przeważają w tej deklaracji kobiety.

Tatuaże uzależniają i potwierdza to wynik kolejnego pytania w ankiecie. 49% wytatuowanych posiada więcej niż jeden wzór. 10% z wytatuowanych kobiet posiada cztery lub więcej tatuaży. Mężczyzn o 2 procent mniej.

Nie zdziwił mnie wynik, że najczęściej wybieranym miejscem do tatuowania jest bark. Aż 37% osób wybiera to miejsce.

Jestem pewien, że każdy kolejny rok przyniesie nam zmiany w wynikach. Dlatego jestem ciekawy badań, które zostaną przeprowadzone w tym roku. Pisząc ten artykuł opierałem się na badaniu przeprowadzonym przez CBOS latem 2017 roku wśród 977 pełnoletnich Polaków.

Kim jest wytatuowany Polak?
5 (100%) 6 votes

Komentarze

Komentarze

sklep zbira
Categories: Dziary

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *