Coraz więcej osób robi sobie tatuaże. Nie wszyscy pamiętają jednak, że źle wykonany może nieść za sobą sporo powikłań. Także niebezpiecznych dla naszego zdrowia.

sklep zbira

Reakcje uczuleniowe, infekcje bakteryjne i wirusowe, bliznowce oraz stany zapalne – to najczęściej występujące powikłania po źle wykonanym zabiegu tatuażu. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że tatuowanie ma znamiona zabiegu medycznego. Nasz układ immunologiczny traktuje wprowadzony pigment pod skórę jako ciało obce. Dlatego często po przyjściu do domu, po wykonanym tatuażu towarzyszą nam zaczerwienienia skóry czy wręcz stan podgorączkowy. To nic niepokojącego, tylko naturalna reakcja organizmu. Przy dobrze wykonanym zabiegu stan ten powinien szybko ustąpić. Jeśli stan zapalny nie ustępuje po 3-4 dniach należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem dermatologiem.

Przedstawiam najczęstsze powikłania po wykonaniu tatuażu i jak się przed nimi uchronić.

Infekcje bakteryjne skóry – są to schorzenia wywołane przez bakterie. Narażamy się na nie w przypadku złej higieny stanowiska pracy i narzędzi potrzebnych do wykonania tatuażu. W najgorszym przypadku możemy ulec zarażeniu gronkowcem, paciorkowcem lub łupieżem rumieniowym. Na szczęście w większości przypadków bakteryjnych chorób skóry leczenie antybiotykami jest skuteczne i prowadzi do całkowitego wyleczenia. Warto jednak poznać kilka rad, jak wybrać dobre studio tatuażu.

Sklep Zbira
Kup koszulki Tattoo w sklepie Zbira

Migracje tuszu – zdarzają się niezwykle często. Są wynikiem reakcji systemu immunologicznego na pigment. Nie koniecznie muszą zależeć od stopnia profesjonalizmu tatuatora. Podczas procesu gojenia tatuażu może wypłynąć nawet do 40% tuszu.

Infekcje wirusowe – ich przebieg najczęściej jest łagodniejszy niż podczas infekcji bakteryjnych, a leczenie objawowe. Dochodzi do nich gdy trafiamy do studia tatuażu, w którym obca jest higiena, zarówna stanowiska pracy jak i całego sprzętu w nim obecnego. W skrajnych przypadkach występuje jednak niebezpieczeństwo zarażeniem wirusem HCV i HIV! Są to choroby niewyleczalne.

Stany zapalne – jeden z najczęściej występujących objawów po wykonanym tatuaży. Zwłaszcza w przypadku dużych tatuaży. Organizm traktuje barwnik jako ciało obce, po czym występuje stan zapalny, a nawet stan podgorączkowy. Ten ostatni powinien ustąpić w kolejnym dniu. Bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie się do sesji tatuażu. Poznaj kilka moich rad, jak przygotować się na tatuaż.

Alergie – niestety, nigdy nie można wykluczyć reakcji alergicznych na składnik zawarty w pigmencie. Chociażby dlatego, że producenci nie podają szczegółowego składu produktów. Czy można jednak zniwelować wystąpienie alergii? Tak, wybierając znane salony tatuażu, które z dużą dozą prawdopodobieństwa nie oszczędzają na jakości produktów i wybierają pigmenty najlepszych firm na rynku.

Bliznowce – zgrubiała skóra, która jest wynikiem nieprawidłowo wykonanego tatuażu. Zbyt mocna i szybka praca maszynką powoduje tzw. “zaoranie” skóry, czego następstwem są wypukłe, źle wyglądające tatuaże.

Ostre stany zapalne – chyba najbardziej nieprzyjemne dla nas powikłanie. Rozpoznajemy je po bardzo mocnym pieczeniu i obrzęku tatuażu, stanie ropnym czy wysokim stanem gorączkowym. Jeśli rozpoznasz takie objawy u siebie natychmiast udaj się do lekarza. Nie szukaj porad w internecie, gdzie każdy czuje się specjalistą.

Powikłania po tatuażu występują coraz rzadziej. Chociażby z racji coraz większej świadomości klientów, którzy nie boją się sprawdzić w jakich warunkach będzie wykonywany tatuaż, na jakim sprzęcie pracuje artysta i czy w salonie lub miejscu wykonywania go jest utrzymana higiena.
Warto jednak mieć świadomość ewentualnych konsekwencji oraz tego, jak się przed nimi uchronić.

Najczęstsze powikłania po źle wykonanym tatuażu
4.9 (97.6%) 25 votes

Komentarze

Komentarze

sklep zbira
Categories: Dziary

One comment

Najczęstsze powikłania po źle wykonanym tatuażu

  1. Auć, masakra! Dlatego tak ważne jest wybranie profesjonalnego salonu, gdzie pracują artyści przez duże A, a przy tym korzystają ze sterylnego sprzętu itd. Kilka miesięcy temu wybrałam się do Jah Love Tattoo i własnie tam wykonano mi mój pierwszy tatuaż 🙂 Efekt- rewelacja, a warunki oczywiście higieniczne, komfortowe plus przemiła atmosfera 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *