Czy posiadanie tatuażu jest przeszkodą w oddawaniu krwi? Nie! Nie jest i nie powielaj bzdur, bo nie wykluczone, że właśnie pozbawiasz kogoś życia!

sklep zbira

Wokół oddawania krwi powstało wiele mitów. Lekarze są zgodni. To one przyczyniają się do spadku honorowych dawców krwi. A tych w każdym roku jest niestety coraz mniej a krwi w szpitalach za mało. Przykro, że i nasze środowisko ma w tym swój czynny udział.

> KUP PROFESJONALNE KREMY DO TATUAŻY <

6 miesięcy karencji

Jednym z licznych mitów jest twierdzenie, że posiadanie tatuażu na zawsze pozbawia nas uczestnictwa w gronie honorowych dawców krwi. To bzdury! – Dawcą krwi nie może być osoba, która posiada świeży tatuaż, wykonany w ostatnich 6 miesiącach. Po tym czasie każda wytatuowana osoba może z powodzeniem zgłosić się do Centrum Krwiodawstwa i wypełnić ankietę a następnie oddać swoją krew – poinformowała mnie znajoma lekarka. Podobne stanowisko znajdziemy na wszystkich tematycznych stronach dot. pobierania krwi.

Oznacza to, że po upływie 6 miesięcy od ostatniej sesji śmiało możecie zgłosić się jako honorowy dawca krwi. Nigdy wcześniej. Dopiero po tym okresie można wykryć, czy podczas tatuowania nie doszło do zarażenia Was chorobą. Z obserwacji wiem, że dalej dla zbyt licznej grupy osób liczy się cena tatuażu a nie warunki w jakich jest wykonywany a tym bardziej przez kogo. Na grupie “kto się nie dziara ten fujara” na FB nie ma tygodnia, w którym nie padło by pytanie “Gdzie szybko i tanio zrobię tatuaż?”. Smutne, ale prawdziwe. Może dzięki temu wpisowi chociaż kilka osób zwróci na to uwagę i przemyśli temat. No to szczerze liczę.

Sklep Zbira
Kup koszulki Tattoo

Już na miejscu w Centrum Krwiodawstwa, lekarz przyjmujący ma prawo odmówić Wam pobranie krwi. Dlaczego?  – W przypadku podejrzeń, że pacjent mógł dopuścić się kłamstwa w ankiecie i jego tatuaż jest świeższy niż 6-miesięcy, takiej osobie można odmówić i zaprosić ją do wizyty w kolejnym, jasno podanym terminie – oznajmia Beata. Wtedy nie ma co się wykłócać. Pamiętajcie, że chodzi tutaj o zdrowie a i także życie innej osoby! Dostosujcie się do zaleceń i cierpliwie odliczajcie do terminu jaki usłyszycie, kiedy możecie zgłosić się ponownie. Tak samo NIE ŚCIEMNIAJCIE w ankiecie i nie naginajcie czasu w pytaniu o posiadanie tatuażu i kiedy go zrobiliście.

Całą listę dyskwalifikacji do oddania krwi znajdziecie TUTAJ.

Na koniec pamiętajcie. W ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi wypijcie co najmniej 2 litry, czystej wody i zero alkoholu i innych używek. Wyśpijcie się. Rano spożyjcie smaczne śniadanie i w drogę ku misji ratowania zdrowia i życia innych. Za wolny dzień w pracy i… czekoladę 😉

Na koniec raz na zawsze obalamy mit. Posiadanie tatuażu nie jest przeszkodą w oddawaniu krwi!

Wszystkich mających tatuaże i oddających krew zapraszam do dzielenia się swoimi spostrzeżeniami w komentarzach. Jestem ciekaw ilu takich odwiedza brodategozbira.

Tatuaż a oddawanie krwi
4.6 (92.9%) 31 votes

Komentarze

Komentarze

sklep zbira
Categories: Dziary

4 Odpowiedzi

Tatuaż a oddawanie krwi

  1. Ja również jestem honorowym dawcą i również mam tatuaże i chciał bym wam bardzo podziękować za ten artykuł bo choć wiedziałem ze dożywotnio nie jestem skreślony to myślałem że musze czekać najmniej rok po wykonaniu dziary. W styczniu będę już mógł pójść do krwiodawstwa i tak też zrobię. Peace!

  2. Cześć,
    Orientujecie się może, czy tatuaż dyskwalifikuje do naświetleń/rezonansu/radioterapii lub innych t/t stosowanych do zwalczania nowotworowych komórek?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *