Koszule męskie stanowią bardzo ważną część mojej garderoby. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym uwielbiam je nosić. Podpowiadam jakie koszule powinien nosić mężczyzna oraz jak i z czym je komponować.
Elegancka koszula męska to uniwersalny wybór dla każdego gentlemana. Kiedy jest odpowiednio dobrze dobrana podkreśla elegancki i stylowy wygląd. Uważam, że koszula pasuje na większość okazji w jakich możemy się znaleźć każdego dnia. Nie ważne, czy będzie to spotkanie ze znajomymi czy wieczorna kolacja, biznesowe spotkanie, w każdym z tych przypadków koszula będzie odpowiednim dodatkiem do naszego wyglądu. Warto jednak pamiętać, by dobrać odpowiednią koszulę. W dalszej części artykułu opiszę, jak nosić koszule męskie.
Podstawową zasadą dres kodu jest to, że dorosły mężczyzna powinien zawsze nosić wyłącznie koszulę z długim rękawem. Krótki rękaw poza tym, że niezgodny z podstawowymi zasadami dress code-u, jest również nieestetyczny. Dlaczego? Wystarczy wspomnieć, że przy podnoszeniu ręki widać naszą pachę, której nikt nie ma ochoty oglądać „przypadkiem” – np. w komunikacji miejskiej. Krótki rękaw nie nadaje się także do marynarki, a najgorszy z możliwych wyborów to założyć krawat do koszuli z krótkim rękawem. Taka kompozycja wygląda beznadziejnie.
Jak należy nosić koszule męskie?
Zacznijmy od tego, że każdy powinien znać swój rozmiar koszuli. Przy wyborze koszuli uwzględnij zawsze dwa wymiary – obwód szyi oraz wzrost. Kołnierzyk liczymy dodając grubość palca do obwodu naszej szyi. Najważniejsze, by koszula była dobrze dopasowana i nie uciskała nas.
Chcąc dopasować koszulę do wzrostu weź pod uwagę fakt, żeby była ona odpowiednio długa i po wpuszczeniu w spodnie po kilku ruchach nie znalazła się poza nimi. Sprawdź rozmiar w tabeli i pamiętaj, że każda marka ma swoją rozmiarówkę.
Kolejną ważną rzeczą jest krój koszuli. Na rynku są trzy popularne kroje:
- Slim fit to krój koszuli kierowany raczej dla osób szczupłych lub dobrze zbudowanych – koszula taka mocno podkreśla kształty ciała – dzieje się tak dlatego, że posiada odpowiednie wcięcie w talii.
- Regular fit to styl dla mężczyzn proporcjonalnych bądź z nieco odstającym brzuchem piwnym. Taki krój bez wcięcia w talii powinien dobrze ułożyć się na ciele i przykryć dodatkowe kilogramy.
- Custom fit jest z kolei koszulą najbardziej uniwersalną, która ma pasować na wszystkie typy ciała. Jednak kupując taką koszulę jeszcze większą uwagę przyłóż do idealnego dopasowania jej do Twojego ciała.
SPRAWDŹ:
Z czym łączyć koszule męskie?
Jak już zaznaczyłem wcześniej, koszule nosimy na różne okazje. Założymy ją do pracy, na spotkania biznesowe, koncert, wyjście do kina czy teatru. Świetnie będzie wyglądać nawet do jeansów. Koszula od zawsze jest też pierwszą warstwą stroju w sytuacjach bardzo oficjalnych, wraz z garniturem oraz smokingiem. Białą koszulę możemy łączyć niemalże ze wszystkim. Pasuje do jeansów, a nawet do spodni dresowych – wystarczy tylko znać kilka sztuczek modowych. Natomiast błękitną koszulę (hit ostatnich lat) także łączymy ze wszystkim. W jej przypadku ogranicza nas jednak ilość okazji, na które możemy ją założyć.
Czy warto nosić koszulę w spodniach?
Coraz więcej mężczyzn zastanawia się nad tym, jak nosić koszulę w spodniach? Warto wiedzieć, że każdą elegancką koszulę męską powinno się wpuścić w spodnie. Koszule garniturowe i galowe są najczęściej delikatnie dłuższe od ich casualowych, “sportowych” odpowiedników. Jeśli wyciągniesz je na wierzch, to znacznie wydłuży twoją sylwetkę i poszerzy ją. Nie będzie wyglądało to dobrze. dlatego wyciągnięcie ich na zewnątrz wydłużałoby i poszerzało sylwetkę. Do wpuszczonej koszuli dobieramy spodnie garniturowe lub popularne ostatnio chinosy. Jedne i drugie sprawdzą się doskonale.
Koszula na wierzchu – wypuszczona na zewnątrz
To propozycja dla panów lubiących nieco luźniejszy styl i awangardowe rozwiązania. Dobierz w tym przypadku koszulę nieco krótszą, która kończy się maksymalnie na wysokości rozporka w spodniach. Ma ona zaokrąglony dół lub delikatnie rozcięcia po bokach. Takie koszule mogą mieć także zbierany karczek z tyłu. Najlepsze z tego rodzaju będą wszelkie koszule jeansowe, flanele bądź wykonane z dzianiny. Nie gorzej będą prezentować się koszule wzorzyste. Nie łącz jednak luzu z elegancja, staraj się zachować jeden styl. Krawaty i eleganckie, galowe dodatki zostaw w spokoju.
Jakie koszule do garnituru i marynarki?
Koszule męskie do marynarek zawsze powinno się wpuścić w spodnie. Bez względu na to jaki strój masz i jakie spodnie wybierzesz. Do pełnego garnituru koszula obowiązkowo musi być starannie ułożona i wcześniej doskonale uprasowana. Następnie dobierz do niej odpowiedni krawat. W ostatnich kilku latach mężczyźni coraz częściej dobierają jednak poszetki, na rzecz krawatów.
Do garnituru wybierasz zawsze koszule o jednolitym kolorze, odpowiednio stonowanym. Chociaż ostatnio coraz częściej panowie sięgają po nieco żywsze kolory, ale to propozycja dla osób odważnych i pewnych siebie. Takich, które chcą przyciągać wzrok. Do marynarek sportowych możesz dobrać koszulę z delikatnym wzorem. Unikaj natomiast mocno wzorzystych fasonów.
Czy łączyć koszulę ze swetrem?
Najczęściej sweter do koszuli zastępuje marynarkę lub kamizelkę. Jeśli już zdecydujesz się na takie połączenie, pamiętaj zawsze o kilku zasadach
- Kołnierzyk koszuli koniecznie musi być schowany i nie odstawać.
- Zadbaj o to, by mankiety wystawały z rękawów na 1-2 cm.
- Jeśli zakładasz zwykły sweter to możesz połączyć go również z dopasowanym krawatem. Ta opcja odpada w przypadku, gdy sweter jest golfem.
- Koszule męskie, na które ubieramy sweter nie mogą odznaczać się zbyt mocno pod dodatkową warstwą materiału.
SPRAWDŹ: Komu pasują kolorowe skarpetki?
Jak nosić koszule męskie w kratę lub jeansową?
To mój ulubiony styl, mniej w kratę, bardziej koszule jeansowe. Uwielbiam je! Takie koszule męskie idealnie nadają się do stylizacji na drwala – a więc będą pasować każdemu brodaczowi. Wybieramy flanelową koszulę w kratę lub jeansową i obowiązkowo zostawiamy ją wypuszczoną ze spodni. Nie myśl nawet o tym, by włożyć ją w spodnie… Do nich załóż klasyczne jeansy, mogą być wytarte, a nawet z dziurami. A na koniec z szafki wyciągnij stare, solidne glany lub martensy. Zerknij w lustro, efekt powinien Cię powalić.
Jeansową koszulę męską można także połączyć z koszulką np. brodatego zbira 😉 Taka stylizacja sprawdzi się przy każdym wyjściu na miasto lub do klubu. Zadbaj tylko o to, by spodnie były innego koloru niż koszula. Jakie buty wybrać do koszuli jeansowej? Najlepiej pasują trampki lub delikatnie sportowe obuwie w stonowanych kolorach.
Koszula w spodnie czy na wierzch? Wszystko zależy od okoliczności. Na co dzień dobierając odpowiednią koszulę warto wypuścić ją na wierzch. Na biznesowe i formalne spotkania decydujmy się wybierać koszule eleganckie, które koniecznie należy wpuścić w spodnie.
Zapraszam także na grupę FB – #kosmetykimęskie. To tutaj rozmawiamy o kosmetykach do brody, włosów i ciała oraz w tym miejscu najszybciej uzyskasz pomoc nt. pielęgnacji brody i włosów. Czekam na Ciebie!