Zastanawiałeś się kiedyś jak pielęgnować brodę? Zapuszczanie jej to ciężki proces. Dobrze więc odpowiednio o nią zadbać a wcześniej przygotować się na jej posiadanie. W tym celu każdy brodacz powinien zaopatrzyć się w kilka produktów oraz delikatnie uatrakcyjnić swój codzienny harmonogram. Odpowiednia pielęgnacja jest gwarancją bujnej, cudnie pachnącej brody. Pomogę Wam z tym.
Wyhodowanie pięknej, długiej brody jest niezwykle ciężkie. Biorąc pod uwagę, że broda rośnie w tempie 0,6 mm na dobę, każdy facet musi wcześniej podjąć się 4-5 tygodniowej walki z samym sobą. Być cierpliwym i pokornym. Sam wielokrotnie nosiłem się z zamiarem ścięcia zarostu, który drapie i swędzi. Nie ma nic bardziej wkurzającego od sterczących, nie ułożonych kłaczków.Denerwujący jest także fakt, że często broda się kręci.
Jeśli już podjęliśmy się walki warto się odpowiednio do niej przygotować.
Czym myć brodę?
Skóra na twarzy nie jest przyzwyczajona do obrastania. Dlatego tak ważne jest… mycie jej mydłem przeznaczonym do brody. Używam naturalnego mydła firmy ZEW i przyznam, że jestem bardzo zadowolony z efektów. Produkt wykonany jest z drzewa węglowego z Bieszczad, które ma właściwości detoksykacyjne, oczyszczające i przede wszystkim bakteriobójcze. Masło z mango wzmacnia naszą brodę, nawilża i wygładza skórę. Za gładkość i połysk brody zadba natomiast masło kakaowe. Jak widzicie, jeden produkt zapewnia nam naprawdę sporo korzyści. Cena mydła w zależności od sklepu, ok. 30 PLN.
Szukasz kosmetyków do mycia brody? Mam je w swoim sklepie uzbira.pl
Kolejnym etapem pielęgnacji naszej “bujnej” już brody jest naoliwianie jej olejkami, które nawilżają, zmiękczają zarost oraz powodują, że broda ładnie pachnie. Osobiście od olejków wolę woski. Moim zdaniem lepiej trzymają włos, a i też zapach nosi się dłużej. Podkreślam, że jest to wyłącznie moja, subiektywna opinia. Jestem ciekaw Waszych zdań w tym zakresie. Wolicie olejki do brody czy woski? Pamiętajcie aby produkty te nanosić na wcześniej dokładnie umytą brodę. Zostawiamy ją lekko nawilżoną.
Bujny zarost należy czesać. W tym celu warto zakupić szczotkę z twardym włosiem (np. dzika). Ponadto niezastąpiony okaże się również grzebień. Swoją brodę traktuję szczotką rano (po myciu), popołudniu po pracy oraz wieczorem tuż przed snem. Grzebień noszę ze sobą i używam np. w trakcie dnia. Szybkie przeczesanie brody naprawdę potrafi zdziałać cuda a i samopoczucie od razu lepsze. Polecam.
Nasze włosy rosną bez końca. Tak samo jak o fryzurę na głowie, tak samo i o naszą brodę należy odpowiednio zadbać. W tym celu pomoże nam wizyta u profesjonalnego barbera. Jedna wizyta to koszt od 60 do 150 PLN, dlatego warto uwzględnić taki wydatek w naszym budżecie. Uważam, że jedna wizyta na miesiąc zdecydowanie wystarcza w utrzymaniu naszej brody w należytym porządku i ładzie. Przy okazji odwiedziny w barbershoopie doskonale wpływają na nasz nastrój. Jeśli jest inaczej… koniecznie zmień miejsce.
Czytaj także: Czym stylizować wąsy?
Jeśli nie chcesz przypominać mieszkańca dworców PKP, radzę skorzystać z moich podpowiedzi. Gwarantuję, że Twoja broda będzie piękna, pachnąca i co najważniejsze, będzie upiększała Twoją twarz. A przecież o to nam chodzi, prawda?
Jestem ciekaw Waszych doświadczeń w pielęgnacji brody, dlatego zachęcam do dzielenia się nimi w komentarzach.
Proces pielęgnacji brody krok po kroku:
- Myj brodę specjalistycznym mydłem lub szamponem.
- Czesz ją szczotką z twardym włosiem i grzebieniem.
- Nakładaj na nią olejki/woski w celu nawilżania i układania.
- Przycinaj, najlepiej u profesjonalnego golibrody.
Czy wiesz, że…
- Broda rośnie w tempie 0,6 mm na dobę.
- Regularny, spokojny sen doskonale wpływa na naszą brodę, która w tej fazie rośnie najszybciej.
Stres negatywnie wpływa na włosy, które wypadają i są słabe. Wtedy na pewno ucierpi też nasz zarost. Zadbaj więc o swój komfort psychiczny. - Do wzrostu nasz zarost potrzebuje budulca. Jest nim białko. Jedz dużo produktów z dużą zawartością białka: ryby, jajka, nabiał i fasola. Odpowiednia dieta jest gwarancją okazałej brody.
- Czesanie brody oczyszcza ją z zanieczyszczeń. Pozbywamy się odrobinek skóry i pobudzamy mieszki włosów, które stają się mocniejsze.Dlatego właśnie warto ją czesać kilka razy dziennie. Nie wstydź się tego.
- Włosy nie rosną w identycznym tempie. Dlatego ważne jest odpowiednie przycinanie je. W tym celu najlepiej wybrać się do BarberShoopu.
4 Komentarzy
od niedawna dołączyłem do grona brodaczy, najwięcej czasu schodzi mi na przycinanie, nie lubię długiego zrostu i najczęsciej noszę taki kilkudniowy, tylko że nie każdy trymer sobie z tym radzi, jak na razie już dwa poległy bo mam twardy, gęsty zarost, czy warto zaiwestować w beard designer?? Ten trymer wydał mi się najbardziej przyjazny dla użytkownika
To już trymer bardzo profesjonalny, sam jego koszt nie jest niski. Sprawdź może ofertę firm Remington ale też trymery Philipsa mają dobre opinie i oceny.
Cześć, świetny artykuł.
Mam pytanie…Kiedy powinno się zapuszczać brodę, a kiedy nie ma na to szans ? Staję przez takim dylematem, że wydaję mi się, że nie rośnie mi nic ciekawego…I ciągle dojeżdżam, do jakiegoś momentu i się poddaję…Ile powinienem zapuszczać brodę, żeby widzieć czy są jakieś “rokowania” ?
Mam nadzieję, że nie są to głupie pytania, ale bardzo dziękuję – jeśli odpowiesz.
Cześć!
Broda to geny, nie wszystkim jest niestety pisana, a do tego pojawia się często w późniejszym wieku. Zawsze można dobrać sobie kształt zarostu, nie koniecznie musi to być pełna broda. Co do czasu, wydaje mi się, że pół roku zapuszczania pozwala ocenić w jakim kierunku to pójdzie 😉