Do whisky trzeba dojrzeć – tak uważa znaczna część gentlemanów, zafascynowanych tym trunkiem. To alkohol ekskluzywny, o wielu walorach smakowych. Na smak wpływa rodzaj zboża, ale także materiał, z jakiego wykonano beczki, w których leżakuje trunek. Oczywiście duże znaczenie ma także sposób podania i picia whisky.
Początkującym smak whisky może wydawać się zbyt mocny i niezbyt przyjemny. Dlatego rozpoczynającym przygodę z tym trunkiem polecam delikatne rozwodnienie, dodając wodę lub kilka kostek lodu. Możesz także dołączyć do gentlemanów, którzy piją whisky typu blended z colą i dodając kostki lodku, koniecznie rozlane w szklankach z grubym dnem.
Co to jest whisky?
Whisky to ekskluzywny napój alkoholowy, który powstaje w wyniku destylacji zacieru zbożowego i poddawany jest dojrzewaniu w drewnianych (najczęściej dębowych) beczkach. Beczki koniecznie muszą być wykonane z naturalnego drewna. Trunek kojarzony najczęściej z krajami anglosaskimi, a produkowany między innymi w Irlandii czy w Szkocji. To z tego rejonu whisky jest najbardziej pożądanym towarem. Warto zaznaczyć, że podczas picia whisky istotne jest to, czy pijemy dla przyjemności, czy dla degustacji.
Produkcja whisky może sięgać nawet tysiącleci, ale nowoczesny proces destylacji i dojrzewania, jaki znamy w obecnych czasach, został opracowany i udoskonalony “zaledwie” kilka wieków temu. Dziś whisky jest jednym z tych towarów, na które jest największy popyt na świecie. Produkcją zajmują się rożne kraje, takie jak: Szkocja, Irlandia, Ameryka, Japonia, Kanada, Australia, Indie i wiele innych.
Whisky czy whiskey?
Poprawna pisownia od zawsze przysparza wielu ludziom nie małych trudności. Chodzi oczywiście o słowa whisky i whiskey. Zastanawiasz się na czym polega różnica? Najszybciej można wytłumaczyć to tak, że pod nazwą whisky kryje się alkohol produkowany wyłącznie w Szkocji, Kanadzie i Japonii. Natomiast whiskey produkowane jest praktycznie tylko na terenie USA i Irlandii. Oczywiście to nie jedyne różnice i nie kończą się one na nazewnictwie, ale to wyjaśnienie jest wystarczające i kluczowe.
Najpopularniejsze typy whisky
Na rynku jest wiele odmian whisky, a jej typy dzieli się na 3 podstawowe kategorie, a te na kolejne, z których warto wymienić:
- grain whisky (whisky zbożowa) – powstaje zawsze przynajmniej z jednego rodzaju zboża, innego niż tradycyjny dla produkcji whisky słód jęczmienny. Najczęściej wykorzystuje się do produkcji tej whisky pszenicę, żyto lub kukurydzę. Taki trunek ma często nazwę po składniku, który miał największy udział procentowy przy jej tworzeniu. Bardzo dobrym przykładem jest popularna rye malt whisky, czyli whisky głównie żytnia.
- single malt – to whisky wyprodukowane wyłącznie na bazie słodu jęczmiennego. To trunek pochodzący z jednej wytwórni, jednej beczki i jednego destylatu. Koneserzy cenią whisky single malt za swój oryginalny i niepowtarzalny smak, wynikający z suszenia słodu na torfowych paleniskach i leżakowania w bardzo starych beczkach. trzeba wiedzieć, że jest to zdecydowanie najdroższy rodzaj whisky.
- blended malt – stanowi „mieszaninę” powstałą ze słodów jęczmiennych różnych destylarni,
- blended – whisky powstaje w wyniku połączenia od kilku do kilkudziesięciu gatunków typu single malt z dodatkiem około 70% whisky zbożowej (grain). Jest to najpopularniejszy typ whisky dostępny na rynku i jeden z tańszych.
Jak podawać whisky?
Szklanka o grubym i ciężkim spodzie jest najbardziej klasycznym i popularnym szkłem do podawania whisky. Nazywana jest old fashioned. Taka konstrukcja powoduje, że szkło jest stabilne i dlatego od dziesiątek lat sprawdza się szczególnie w klubach męskich, angielskich klubach dla gentlemanów. Obecnie szklanki do whisky mają bardzo różnorodne kształty, jednak wszystkie posiadają jeden wspólny element – bardzo grube dno.
Szklanki nie są oczywiście jedynym naczyniem do serwowania whisky. Koneserzy najszlachetniejszych gatunków whisky degustują ją zawsze w tulipanowych kieliszkach. Trunek nie posiada żadnych dodatków, piją whisky powoli i w małych ilościach, aby trunek mógł „rozlać się” po języku i oddać „wszystkie swoje nuty”. Jeśli masz ochotę spróbować drogiej, najlepszej szkockiej whisky, to możesz ją rozlać w kieliszkach do brandy i koniaku. Oczywiście lepsze będą typowe kieliszki, ale nie każdy je posiada.
Natomiast w Stanach Zjednoczonych bardzo popularne staje się picie whisky i degustacja z małych kieliszków do popularnych “shotów”. Naczynia te posiadają dość grube ścianki, a ich pojemność wynosi najczęściej ok. 50 ml. Shot whisky rozpowszechnili dawno temu amerykańscy kowboje. Należī pić ją na jeden łyk, bez żadnych dodatków w postaci kostek lody czy coli.
Oprócz szklanek, kieliszków do degustacji oraz kieliszków do shotów do serwowania dobrego whisky można wykorzystać także klasyczne szklanki do drinków. Wtedy dobrze podać ten szlachetny trunek z różnymi dodatkami (np. cola). Jednak dobrze korzystać z tego typu szkła w ostateczności.
Sprawdź także: Woda po goleniu o zapachu Bourbon
Jak pić whisky na domówce?
Kiedy nie jesteśmy degustatorami i koneserami, a po prostu mamy ochotę na whisky podczas imprezy czy domówki, to sięgnij po szklankę old fashioned. Pomijając blended, wszystkie inne rodzaje whisky możesz pić z jedną lub nawet wieloma kostkami lodu. W takich warunkach, poza domem, gdzie raczej panuje tłok i hałas, nie zawsze zależy nam na silnym aromacie trunku. Dlatego rozcieńczenie whisky w tym przypadku nie będzie grzechem. Uwzględnij jednak, że im droższa i lepsza whisky, to będzie szkoda ją pić w postaci drinków. Mieszaną whisky czy Tennessee whiskey najlepiej podawać z colą lub innym napojem, który zabija smak tego alkoholu.
Drinki z whisky – przepisy
Drink Old Fashioned
Ten drink z whisky to klasyka. Do jego wykonania będziesz potrzebował 40 ml whisky, krople angostury, 10 ml syropu cukrowego oraz kilka kostek lodu. Na początku do szklanki włóż kostki lodu. Następnie wlej whisky, dodaj trochę syropu cukrowego oraz trzy lub cztery krople angostury. Dobrze wszystko zamieszaj. Możesz dodać kilka kropli świeżo wyciśniętego soku lub małą cząstkę pomarańczy.
Drink Manhattan
To kolejny bardzo znany i popularny drink. Do jego wykonania potrzebował będziesz 40 ml whisky, 25 ml słodkiego wermutu, krople angostury i kilka kostek lodu. Do koniecznie wysokiej szklanki wlej whisky i wermut. Dodaj trzy do czterech kropli angostury i wszystko dobrze wymieszaj. Teraz przygotuj dobrze schłodzony kieliszek do martini (możesz umieścić w nim wcześniej kostki lodu lub wstawić go do lodówki) i wlej do niego drink.
Drink whisky sour
By wykonać drink whisky sour potrzebował będziesz 50 ml whisky, 30 ml soku z cytryny, 20 ml syropu cukrowego, no i oczywiście kilka kostek lodu. Do wysokiej szklanki wlej whisky, sok i syrop cukrowy. Starannie wymieszaj składniki. Do szklanki z grubym dnem wrzuć kostki lodu i wlej wcześniej przygotowany drink.
Na zdrowie!