Zakazanie stosowania alkoholu izopropylowego najbardziej uderzy w tatuażystów. Jest to jeden z najbardziej popularnych składników kolorowych tuszów. Unia tłumaczy zakaz stosowania tego składnika negatywnymi skutkami zdrowotnymi, jakie może wywołać. Występuję zagrożenie powstawania nowotworów, podrażnień skóry, a także bezpłodności.
Czy to koniec z kolorowymi tatuażami?
Zakaz wszedł w życie 4 stycznia i od tego czasu zaczął obowiązywać we wszystkich krajach UE. Jednak samą nowelizację regulacji o chemikaliach uzgodniono już w 2020 r., a prace nad zmianami rozpoczęto jeszcze wcześniej, bo w 2016 r. By odeprzeć masową krytykę ze strony protestujących tatuażystów z całego świata, Mark Blainey z Europejskiej Agencji Chemikaliów przypomina w wypowiedzi dla gazety Politico, że był przynajmniej rok na przygotowanie się do zakazu. Ale czy to na pewno wystarczający czas? Z drugiej strony to głównie od producentów tuszów do tatuaży zależy, czy na rynku będą odpowiednie alternatywy spełniające unijne standardy. Jednak już teraz wszyscy obawiają się nagłego wzrostu cen pigmentów kolorowych.
Szukasz kremów do pielęgnacji tatuaży? Mam je w swoim sklepie uzbira.pl
Mydło w piance do tatuaży Neba 200ml39,99 złZestaw kosmetyków do tatuażu mydło + krem Neba74,98 złZestaw kremów do tatuażu 3x Tattoo Butter 100ml Loveink149,70 złPan Drwal INKER - TATTOO OIL olejek do tatuaży 50ml45,00 złPan Drwal INKER TATTOO PACK Cleansing Foam + Tattoo Butter zestaw do tatuażu79,00 złLoveInk Krem do tatuażu TATTOO CREAM PINA COLADA 50ml39,90 zł
Sama regulacja została odebrana w wielu krajach europejskich jako “zakaz dla wykonywania kolorowych tatuaży”. Przez cały ubiegły rok w sieci krążyły dziesiątki petycji wzywających do poluzowania regulacji, a tatuażyści w setkach wywiadów podkreślali o negatywnym znaczeniu regulacji. Pozwalano sobie nawet na porównania np. do “zakazywania mąki piekarzom”. Istnieją podejrzenia, że zakazane pigmenty będą dalej wykorzystywane. Wszystko ma się dziać na tzw. czarnym rynku. Tusze Niebieski 15 i Zielony 7 mają zostać wycofane z początkiem 2023 r.. To dlatego, że producenci zgłosili, że stworzenie zamienników dla tych konkretnych kolorów będzie czasochłonne i bardzo trudne.
Regulacja, o której mowa, dotycząca użycia chemikaliów na terenie Unii Europejskiej nosi nazwę REACH. Od teraz wszyscy tatuażyści działający na terenie krajów wchodzących w skład Unii Europejskiej będą musieli kupować tusze zgodne z REACH, a także pozbyć się starych produktów. Dotychczas ruszę nie były regulowane i producenci nie musieli jasno oznaczać występowanie w składzie pogmentów takich alergenów jak np. nikiel. Tatuażyści będą mieć również obowiązek prawny ujawnienia składu tuszu, jaki od teraz stosują.
Czytaj także:
Jak nowe prawo wpłynie na rynek ciężko jeszcze stwierdzić. Cały rok 2022 należy potraktować jako okres przejściowy i bacznie obserwować jak producenci będą reagować na nowe regulacje. Raczej pewne jest to, że ceny farb wzrosną, a także istnieje realne ryzyko, że z rynku może zniknąć kilka barwników. Jednak na razie nic nie jest pewne…