Tatuaże przestały się już kojarzyć z kryminałem. Coraz częściej wytatuowane osoby możemy spotkać w urzędach czy gabinetach lekarskich. Skórę kolorują sobie kobiety i mężczyźni. Ludzie młodsi, ale także i starsi wiekiem. Ostatnio opisywałem przypadek Cristel, która w wieku ponad 80-lat zrobiła sobie pierwszy tatuaż. Wraz z popularyzacją tatuaży, rośnie także liczba zapytań o ich cenę. Mimo, że wcale nie łatwo odpowiedzieć na to pytanie, postaram się przybliżyć Wam temat i wyjaśnić skąd się biorą często wygórowane kwoty jakich żądają tatuatorzy.
W profesjonalnych studiach tatuażu nie znajdziesz cennika. To dlatego, że koszt każdego projekty oblicza się indywidualnie. Artyści uwzględniają kilka czynników np. przewidywany czas jego wykonania, rozmiar oraz poziom skomplikowania wzoru. Bardzo ważną wskazówką jest fakt, że im większy tatuaż, tym często jego cena spada w przeliczeniu na centymetr kwadratowy.
Co wpływa na cenę tatuażu?
Warunkiem zrobienia sobie tatuażu jest ukończenie 18 roku życia. Wycena tatuażu odbywa się podczas rozmowy z klientem. Tutaj wspomnę, że często autorskie projekty możecie otrzymać w atrakcyjnej cenie, dlatego nie warto kopiować projektów, które już ktoś posiada. Nie dość, że artysta może odmówić jego wykonania, to poza tym, po co go robić drożej, skoro oryginalny i niepowtarzalny projekt możecie mieć taniej? Upieracie się jednak, że chcecie mieć wykonany wzór, który akurat spodobał Wam się w sieci? Przedstaw go tatuatorowi i niech na jego podstawie zaprojektuje coś podobnego, zbliżonego, ale nie identycznego. Nie będzie to kopia, a Ty będziesz dumny z posiadania wzoru, którego nikt inny nie posiada.
Kolejnym czynnikiem, który wpływa na wycenę tatuażu jest prestiż artysty. Najlepsi pracują na swoją renomę latami, ciągle udoskonalając swój styl i technikę. To u nich koszt jednodniowej sesji kosztuje średnio nawet od 1500 do 2500 PLN. Nie licz także, że uda Ci się zapisać na sesję szybciej niż za kilka miesięcy. Alternatywą są młodsi stażem artyści, którzy najczęściej pracują w studiu pod okiem tych bardziej doświadczonych. Decydując się u nich na tatuaż zapłacisz znacznie mniej, a i terminy nie będą tak odległe.
Pamiętaj, że bardzo korzystne warunki i duże obniżki powinny wzbudzić wasze podejrzenia i skłonić do poszukania informacji na temat umiejętności tatuażysty. Często z pomocą przychodzą tematyczne grupy na facebooku. Ze swojej strony polecam jedną z największych “kto się nie dziara ten fujara“.
Szukasz bezpiecznych kremów do pielęgnacji tatuaży? Mam je w swoim sklepie uzbira.pl
Mydło w piance do tatuaży Neba 200ml39,99 złZestaw kosmetyków do tatuażu mydło + krem Neba74,98 złZestaw kremów do tatuażu 3x Tattoo Butter 100ml Loveink139,70 zł139,70 złPan Drwal INKER - TATTOO OIL olejek do tatuaży 50ml45,00 złPan Drwal INKER TATTOO PACK Cleansing Foam + Tattoo Butter zestaw do tatuażu79,00 złLoveInk Krem do tatuażu TATTOO CREAM PINA COLADA 50ml39,90 zł
Ile kosztuje duży tatuaż?
Modne, małe wzory to najczęściej projekty z niższej półki cenowej. Jednak za np. kolorowy tatuaż artystyczny na całą rękę (tzw. rękaw) zapłacisz nawet kilka tysięcy złotych. Znam osoby, które za tatuaż na całe plecy zapłaciły kilkadziesiąt tysięcy złotych. Są to autorskie projekty, które są najlepszym dowodem na to, że tatuaż to wyjątkowa forma artyzmu. Prace takie najcześciej zdobywają główne nagrody na konwentach tatuażu. Tatuaż kosztuje, ale warto pamiętać, że to wydatek na całe życie i oszczędzanie nie popłaca. Nie wspominając już o tym, że taki krok często prowadzi nas w “ślepą uliczkę”. Tanio nie znaczy dobrze, a usuwanie tatuażu, a następnie przykrycie go nowym, dobrym projektem, kosztuje nas podwójnie.
Prócz ceny tatuażu nie sposób zapomnieć także o cenie jego pielęgnacji. Przeczytaj mój artykuł o tym, jak dbać o nowy tatuaż .
Jak sam widzisz, studio tatuażu to nie jest gabinet kosmetyczny, w którym ceny są z góry ustalone. Każdy projekt wyceniany jest indywidualnie na miejscu. Musisz się jednak liczyć z tym, że koszt będzie wynosił od kilkuset do kilku tysięcy złotych.
1 Odpowiedź
kto się dziara, tego nie kocha stara